Przyjście na świat nowego członka rodziny to bardzo ekscytujący okres, który wymaga wielu przygotowań. Począwszy od stworzenia wyprawki i wyposażenia domu, po zdobycie odpowiedniej wiedzy na temat rozwoju, zachowań, potrzeb i cech malutkiego bobasa. Warto to zwrócić uwagę na poszczególne okresy rozwojowe umieszczone w pewnych przedziałach czasowych – opisane jako tygodnie lub miesiące życia noworodka. Co dzieje się w początkowej fazie życia maluszka? Jak zachowuje się dwutygodniowy noworodek? Czego można się po nim spodziewać? Co powinno budzić niepokój?
Dwutygodniowy noworodek to istotka, która dopiero aklimatyzuje się w świecie zewnętrznym. w organizmie bobasa dochodzi do wielu procesów, które ułatwią dalsze życie i funkcjonowanie. W czasie tym maleństwo intensywnie wzrasta zarówno fizycznie, jak i psychiczne, emocjonalnie i intelektualnie.
Na co warto zwrócić uwagę?
Noworodek w wieku 14 dni zaczyna znacznie przybierać na wadze. Jego postawa prostuje się i z pozycji embrionalnej coraz bardziej przypomina dorosłego człowieka. Kształty buzi oraz ogólny wygląd jest coraz ładniejszy. Zmienia się również waga – początkowo maleje, a następnie ulega proporcjonalnemu wzrostowi.
Dwutygodniowy noworodek posiada szereg niewyjaśnionych zachowań. Widocznym stają się bezwarunkowe odruchy, które zanikają około 4 miesiąca życia.
Najbardziej popularnymi są odruchy:
– Babińskiego – zginanie się palców po uprzednim pogłaskaniu podeszwowej części stópki maleństwa,
– Moro – rozprostowywanie rączek i natychmiastowe cofnięcie ich do brzuszka. Najczęściej jest to reakcja na hałasy i niepokojące dźwięki.
– chwytania – zaciskanie paluszków w momencie wsadzenia palca lub innego małego przedmiotu do rączki dziecka,
– kroczenia – przebieranie nóżkami w pozycji pionowej. Niekontrolowane kroczenie po podłodze w sytuacji, gdy dziecko jest pootrzymywane pod paszkami przez opiekuna.
– wiele innych.
Brak tego rodzaju odruchów może świadczyć o pewnych problemach rozwojowych. Zanik, któregokolwiek może być sygnałem do podjęcia wizyty u specjalisty pediatry.
Rozwój dziecka w pierwszych tygodniach życia jest bardzo wzmożony. Dlatego też rodzice i opiekunowie powinni go odpowiednio wspomagać. Jakie działania pomogą małemu noworodkowi?
Podczas opieki nad maluszkiem oraz zabawy z nim warto:
– mówić stale do niego,
– śpiewać, nucić i używać ciepłego, przyjaznego tonu,
– uśmiechać się,
– dawać dziecku poczucie bezpieczeństwa,
– nosić na rękach lub chuście, stwarzać bliskość,
– głaskać, tłumaczyć wiele sytuacji,
– wiele innych.