boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Parenting

noworodek

Niedługo zostaniesz rodzicem i chcesz się do tej roli jak najlepiej przygotować? Boisz się, że nie sprostasz temu jakże ważnemu zadaniu? Nic się nie martw, w tym artykule przedstawimy ci wszystkie najbardziej potrzebne informacje, dotyczące nowonarodzonych dzieci.
Po pierwsze pamiętaj o tym, że noworodki nie robią zbyt wiele i jest to zupełnie normalne. Przez większość czasu śpią, jedzą, płaczą lub się wypróżniają.
Zacznijmy od sprawy snu, jest ona o tyle ważna, dlatego iż jest dosłownie większość ich życia. Jednak ile tak naprawdę śpią noworodki? Gdy dziecko ma mniej niż 6 tygodni śpi około 16-20 godzin. Oczywiście im dziecko jest starsze, tym mniej snu potrzebuje. Później wygląda to mniej więcej tak: 6 tygodni: 15-16 godzin na dobę, 4 miesiące: 9-12 godzin, plus 2 drzemki, 6 miesięcy: 11 godzin, plus 2 drzemki. Wszystko to jest umowne, lecz kiedy dziecko śpi zauważalnie więcej, lub zauważalnie mniej powinieneś udać się do neonatologa (czyli lekarza od noworodków).
Drugą równie ważna sprawą jest pokarm. Najlepszym rozwiązaniem zawsze będzie mleko matki. Dziecko powinno je przyjmować maksymalnie do pierwszego roku życia, ponadto nie zaleca się do 6 miesiąca dawać dziecku niczego innego. Jeśli kobieta nie jest w stanie karmić piersią należy poszukać zastępczego mleka. Po upływie tygodnia życia dziecko przyjmuje około 70 mililitrów pokarmu jednorazowo. Wówczas powinno się je karmić mniej więcej od 8 do 12 razy na dobę.
Ile kup robi noworodek w czasie jednej doby? Odpowiedź może lekko zszokować bo jest to od 6 do 8. Jednakże może zdarzyć się tak, że dziecko nie wydala nawet przez tydzień. Nie jest to powód do żadnych zmartwień, oznacza to tyle, iż organizm dziecka wchłoną całe mleko. Oczywiście dziecko mimo to powinno oddawać mocz kilka kilka razy dziennie. Noworodek powinien wykorzystywać mniej więcej 5-6 pieluch dziennie.
Jeśli chodzi o płacz dziecka, także nie ma się czym przejmować, jest to zupełnie naturalne. Kiedy noworodek płacze, chce mu się spać, jeść, jest mu za zimno, za ciepło, lub ma coś co powoduje dyskomfort w pieluszce i należy ją zmienić. Są to naprawdę mało skomplikowane istoty.
Zdaję sobie sprawę, że teraz to wszystko może cię przerastać, przecież jesteś odpowiedzialny za nową istotę! Jednakże naprawdę nie ma się czym stresować. To wszystko przyjdzie naturalnie, a dziecko pokochasz najbardziej na świecie bez względu na wszystko. Wstawanie w nocy, lub przebieranie pieluch są bardzo małą ceną, za ten niezwykły rodzaj relacji. Na pewno dasz radę, powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.