boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

spacery z dzieckiem
Dziecko

Dlaczego spacery z dzieckiem są ważne?

W zdrowym ciele zdrowy duch. To przysłowie odnosi się zarówno do młodych, jak i starszych. Nieważne czy maluch odkrywa świat na własnych nogach, czy pomaga mu spacerówka dla dzieci, od lat specjaliści jednogłośnie polecają rodzinne spacery. Dlaczego? Czytaj dalej, żeby się przekonać!

Świeże powietrze oraz ruch poprawiają zdrowie malucha

Spędzając czas z dzieckiem wyłącznie w domu, narażamy go na częstsze przeziębienia i infekcje. A wystarczy wyjść na dwór i dotlenić swój organizm. Dzięki temu ciało pociechy lepiej obroni się przed się wszelkiej maści zarazkami oraz wirusami.

Dodatkowo, dotleniając mózg, poprawiamy koncentrację oraz łatwiej przyswajamy informacje. To korzyść, którymi beneficjentami jesteśmy wszyscy, jednak dla dzieci to kluczowy aspekt. Ich układ nerwowy nieustannie pracuje, przetwarzając masę nowych informacji o otaczającym ich świecie.

Rozwój fizyczny całej rodziny

Systematyczność jako klucz do sukcesu to zasada działająca zarówno w nauce, jak i ruchu! Spacer to prosta aktywność fizyczna, która wymaga minimum przygotowania, a daje zachwycające efekty. Częste, czy nawet codzienne, wyjścia sprawią, że dziecko będzie rozwijało się prawidłowo i poprawi wydolność organizmu.

Pozytywne efekty wspólnych wyjść dotyczą także rodziców! Pchając wózek spacerowy, wykonujemy większy ruch niż przy zwykłym jednoosobowym spacerze. Będzie to miało wpływ na formę oraz sylwetkę rodzica.

Wspólnie spędzony czas ulepsza więź z dzieckiem

Spacer działa na nas rozluźniająco, dzięki czemu jesteśmy łagodniejsi, mniej zestresowani i bardziej otwarci na rozmowę oraz nowe przygody ze swoim dzieckiem. Nie myśląc o sprawach dnia codziennego, skupiamy się na dziecku i poznajemy jego charakter i emocje. Szybko zauważysz, jak bardzo zbawienny wpływ na Wasze relacje mają takie wyjścia.

Dziecko uczy się otaczającego go świata

Wspólne spacery to także czas pokazywania dziecku świata. Pociecha, która dopiero poznaje zapachy, kolory i inne elementy natury bardzo chętnie pozna nowe zjawiska. Możecie tworzyć nawet tematyczne wyjścia! Poniedziałki z roślinami czy środy z ptakami. Twoje dziecko pokocha takie przygody na świeżym powietrzu!

A co z wózkiem?

Wybór wózka to jeden z ważniejszych decyzji. W końcu musi zadowolić nie tylko dziecko, ale także Ciebie! Przede wszystkim bezpieczeństwo – zwróć uwagę na wózki spacerowe z pasami bezpieczeństwa, pałąkiem zapobiegającym wypadnięciu i stabilność. Dobra spacerówka musi być także wygodna, tak, aby była dopełnieniem spacerów i wycieczek. Daszek dla dziecka chroniący przed słońcem, dodatkowa torba na przekąski lub inne dodatki. Dokładnie przejrzyj ofertę sklepu, tak, aby dobrać dodatkowe elementy do swoich potrzeb. Na spacerówce nie warto też oszczędzać. Dobry wózek to bezpieczeństwo oraz komfort na kilka lat.

Teraz już wiesz, dlaczego spacery z Twoim dzieckiem są tak ważne. Nie wiesz jakie trasy wybrać? Przeszukaj lokalne grupy na Facebooku. Może nawet znajdziesz dodatkowych kompanów do wypraw ze swoim dzieckiem i poznasz innych rodziców!