Zbierająca się woda w lodówce, niedziałające światło, zbyt schłodzone produkty spożywcze lub wręcz odwrotnie – roztapiające się i psujące jedzenie – te i inne usterki lodówki mają różne przyczyny. Czym są spowodowane i jak sobie z nimi poradzić?
Czy awaria lodówki może być niebezpieczna?
Najczęstszą usterką lodówki jest cieknąca woda z lodówki, która niesie ze sobą ryzyko kilku negatywnych sytuacji:
- Osoba wchodząca do kuchni może poślizgnąć się na śliskiej i mokrej podłodze.
- Cieknąca woda może spłynąć do gniazdka elektrycznego, przez co często uszkadza całą instalację oraz urządzenie.
- Brak niskiej temperatury w lodówce może sprawić, że żywność się popsuje, a mieszkańcy mogą zatruć się zepsutym jedzeniem.
Naprawa lodówki i zamrażarki jest nie tylko niezbędna, ale wymaga szybkiego oraz fachowego działania.
Lodówka nie działa
Ciemne wnętrze, brak charakterystycznych dźwięków działania lodówki, coraz mniejsza temperatura – w takich sytuacjach przyczyną niedziałającej lodówki może być:
- Niedokładne podłączenie wtyczki do gniazda elektrycznego;
- Uszkodzenie kabla do lodówki;
- Nieustawienie termostatu na pozycji wyższej niż 0.
Lodówka nie chłodzi odpowiednio
Gdy zauważy się sytuację, w której lodówka nie dostarcza do wnętrza odpowiednio niskiej temperatury, należy sprawdzić, poprawić lub wykluczyć poniższe czynniki:
- Lodówka stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu.
- Lodówka jest zlokalizowana w pobliżu źródeł ciepła (grzejnika, piekarnika, płyty grzewczej).
- Utrudniony obieg wewnątrz lodówki – produktów jest zbyt dużo lub są ustawione tak, że niska temperatura nie może dotrzeć do wszystkich.
- Nieprawidłowe ustawienie lodówki – sprzęt powinien być odsunięty od ściany (optymalnie 30 cm).
- Niedomknięte drzwi lodówki.
- Zbyt często otwierane drzwi lub pozostawione na oścież zbyt długo.
W zależności od przyczyny należy zaplanować kwestię przemeblowania, właściwego układania produktów spożywczych na półkach lodówki (nie mogą dotykać tylnej ścianki), a w niektórych sytuacjach rozważyć także wymianę uszczelek.
Lodówka wydaje dziwne dźwięki
Wszelkie niestandardowe dźwięki wydawane przez lodówkę, takie jak na przykład bulgotanie lub trzaskanie mogą świadczyć o nieprawidłowym ustawieniu sprzętu bądź uszkodzeniem układu chłodniczego. Można spróbować samodzielnie wypoziomować lodówkę i odsunąć ją od innych przedmiotów lub mebli.
Naprawa lodówki przez specjalistę
Jeżeli pomimo podejmowanych prób usuwania usterek lodówki na własną rękę nie widać rezultatów, warto zgłosić się do fachowca. Naprawa lodówek powinna być przeprowadzona przez sprawdzonego i zaufanego specjalistę. Takiego można poszukać w sieci, mediach społecznościowych lub serwisach skupiających fachowców z różnych branż, np. na https://fixly.pl/kategoria/naprawa-lodowki . Warto pamiętać o tym, żeby nie odkładać naprawy lodówki na późniejszy termin.