boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

włosy
Lifestyle

Czym się kierować przy wyborze farby do włosów?

Farba do włosów jest kosmetykiem przeznaczonym do trwałej zmiany koloru, dlatego warto się dobrze zastanowić przed zakupem. Koloru nie da się zmyć i położyć na nowo, trzeba więc zrobić wszystko, by dobrać go jak najlepiej. Czym się kierować, na co zwrócić uwagę, jakich błędów nie popełnić? Podpowiadamy.

Jak dobrać kolor farby do włosów?

Pierwsze i najważniejsze pytanie, to: „Jak dobrać kolor farby do włosów?”. Jeśli przymierzasz się do zmiany barwy włosów po raz pierwszy, zwróć uwagę na:

– Odcień twoich naturalnych włosów – farba nie powinna być od nich rażąco różna. Bardzo ciężko jest zafarbować jasne włosy na czarne, jeszcze trudniej rozjaśnić ciemne. Zacznij od mniej radykalnych zmian i sprawdź, jak włosy reagują na nowy kosmetyk.

– Karnację – przy jasnej cerze bardzo ciemne włosy będą wyglądały nienaturalne. Podobnie jasne włosy przy ciemnej skórze robią wrażenie nieco nie na miejscu. Zwróć uwagę na kolor brwi i rzęs, powinny pasować do włosów.

– Odcień podany na opakowaniu – zdjęcie to tylko zdjęcie i nie oddaje w pełni rzeczywistości. Na ogół włosy po farbowaniu są o kilka tonów ciemniejsze, niż obiecuje to pudełko.

– Skład farby – nowoczesne kosmetyki eliminują amoniak, jako mocno wysuszający włosy.

Farbujesz włosy po raz pierwszy? Zrób test koloru w niewidocznym miejscu

Jeśli masz długie włosy, nie będzie problemu ze znalezieniem miejsca na mały eksperyment. Upnij fryzurę do góry i wyciągnij z dołu jedno pasmo. Zafarbuj je zgodnie z zaleceniami producenta wybranej farby. Sprawdź efekt. Jeśli jest zgodny z oczekiwaniami, możesz przystąpić do metamorfozy. Jeśli nie – pozostaje szukać dalej.

Test koloru rozwiąże też ewentualną kwestię reakcji alergicznej.

Masz wątpliwości? Poczytaj opinie w internecie

Rynek kosmetyczny jest tak bogaty w różne rodzaje farby do włosów, że można się w tym pogubić. Jeśli kupujesz farbę po raz pierwszy i nie masz rozeznania, nie eksperymentuj. Tym bardziej nie sugeruj się ceną, nie zawsze to, co droższe, będzie lepsze i niekoniecznie kupując tańszy kosmetyk, osiągniesz ten sam efekt, co w przypadku droższego, chociaż może się tak zdarzyć.

Jeśli nie masz koleżanek lub kolegów, którzy mogą podzielić się doświadczeniem z farbowaniem włosów, zasięgnij porady eksperta, czyli… internetu. Użytkownicy kosmetyków debatują o nich na forach i grupach w mediach społecznościowych. Można nie tylko poczytać, ale i zapytać o interesujące szczegóły.

Ile farby do włosów kupić?

Ten problem dotyczy przede wszystkim osób z długimi włosami. Nie ma się co oszukiwać, jedno pudełko może nie wystarczyć, a nawet na pewno nie wystarczy.

Pojedyncze opakowanie farby do włosów sprawdzi się w przypadku włosów krótkich, sięgających do szyi, czasem do ramion, jeśli nie są gęste. W pozostałych przypadkach lepiej kupić dwa, a przy bardzo długich włosach, nawet trzy opakowania.

Kolor włosów a moda

Moda na oryginalne kolory włosów pojawia się sezonowo i wiele osób jej ulega. Szczególnie latem możemy obserwować prawdziwy wykwit na głowach czerwieni, zieleni, pomarańczy, granatu, fioletu, a czasem bieli.

Warto jednak pamiętać, że moda szybko przemija, a kolor włosów zostaje. W przypadku tak radykalnych i oryginalnych zmian lepiej sięgnąć po szampony koloryzujące, farby zmywalne lub półtrwałe. Ten sam wybór można zastosować, jeśli dopiero szukamy idealnej farby i nie do końca wiemy, jaki kolor będzie najlepszy.