boboline.pl

Parenting i Rodzicielstwo

Dziecko

Stosowanie glukozy u niemowlaka

Przez wiele lat potocznie uważało się, że powinno się podawać glukozę noworodkom oraz niemowlakom w celu ich dopajania. Sądzono wtedy, że pokarm matki czy też mleko modyfikowane nie jest dla dziecka wystarczające, dlatego warto je czymś uzupełnić. Jednak w obecnych czasach wiadome jest, że takie rozwiązanie jest bardzo niepolecane w przypadku wielu maluchów, a wręcz może im nawet zaszkodzić. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat.

Czy woda z glukozą jest konieczna?

Wiele osób w obecnych czasach wciąż zastanawia się, czy podawanie wody z glukozą niemowlakowi jest konieczne. Przez wiele lat takie postępowanie było w zupełności normalne, dlatego bardzo silnie zakorzeniło się w mentalności ludzi. Do tej pory można usłyszeć od różnych osób rady związane z koniecznością dopajania maluchów, ponieważ nie najadają się w odpowiedni sposób mlekiem matki lub mlekiem modyfikowanym. Jednak w obecnych czasach zdaniem wielu ekspertów nie ma konieczności dopajania dziecka niczym. Nie musi ono spożywać innych płynów niż mleko matki lub mleko modyfikowane. Warto zapamiętać tą informację, ponieważ jest ona bardzo istotna.

Dlaczego nie woda z glukozą?

Mleko matki lub mleko modyfikowane w większości składa się z wody. Jej zawartość wynosi nawet do dziewięćdziesięciu procent. Dlatego nie istnieje konieczność podawania dziecku innych płynów niż mleko, a zwłaszcza takich, które są silnie słodzone. Warto zauważyć, że gdy dziecku jest gorąco lub po prostu chce mu się pić to częściej zgłasza się do picia mleka. Dzięki niemu może się w odpowiedni sposób nawodnić, co jest bardzo istotne w przypadku tak małego dziecka jak noworodek. Dlatego glukoza dla noworodka w żadnym przypadku nie będzie dobrym rozwiązaniem, a wręcz może zagrozić bezpieczeństwu dziecka. Dziecko, które jest sztucznie dopajane glukozą może dużo rzadziej zgłaszać się do spożywania mleka, a co za tym idzie nie przybierać, a nawet tracić na wadze.

Woda i soki

Wszelkiego rodzaju inne płyny niż mleko można zacząć podawać dziecku dopiero w momencie, gdy jego dieta zaczyna być rozszerzana. Najczęściej jest to w okolicy szóstego miesiąca. Takie rozwiązanie jest najbardziej optymalne, ponieważ gdy dziecko zaczyna jeść stałe posiłki to jego zapotrzebowanie na wodę zwiększa się. Jednak warto uczyć dziecko spożywania przede wszystkim wody, a nie soków lub innych słodzonych napojów. Jeśli dziecko będzie chętnie piło wodę warto to kontynuować. Nadmiar cukru z całą pewnością można w niekorzystny sposób wpływać na stan zdrowia dziecka, dlatego takie rozwiązanie jest bardzo niepolecane.